Ruller ? scooter {{forumTopicSubject}}
Hvad for nogle grams ruller vil i anbefalde ?
Cylle - Dr Raching Evo 70 ccm Top Stykke / Stempel 47 mm
Krumtap - Racing RMS Ø10
Karburator - 21 mm Pwk
Studs - Sølv Poleret Studs Til 21 mm
Kobling - Std
Kobling's klokke - Malossi
Gearing - Std - ' Måske Top performes '
Blæserhjul Ved Vario - CNC Racing
Membran : Std med Malossi Plader
Tænding - Std
Dyse : 95 / 100
Ruller - Skal indstilles Efter mit stage 6 Sæt (;
Rem - Polini
Trimfjedre - Polini
Trykfjedre - Polini
Variatomatik - Polini Hi Speed
Filter -Et nyt Stort, Da det gamle ikke kan komme på den 21 mm
Leje - SKF Teflon , Helt nye
okt 2010
Følger: 2 Emner: 34 Svar: 336
Tilmeldt:
jan 2007
Følger: 44 Følgere: 44 Fotoprofiler: 1 Emner: 634 Svar: 2.318
men mit bud ville være mellem 4 og 5.5 grams
jul 2010
Følger: 5 Følgere: 4 Emner: 72 Svar: 139
Tilmeldt:
jan 2007
Følger: 44 Følgere: 44 Fotoprofiler: 1 Emner: 634 Svar: 2.318
okt 2010
Følger: 2 Emner: 34 Svar: 336
Og en 21 mm er ikke for stor.
jul 2010
Følger: 5 Følgere: 4 Emner: 72 Svar: 139
eller dyse ned ?
okt 2010
Følger: 2 Emner: 34 Svar: 336
21 mm Er helt fint til Dr racing.
jeg tror umiddelbart ikke du behøver dyse om når ændringen ikke er større, men skal der dyses om kan det både være op og ned.
jan 2011
Følger: 1 Emner: 1 Svar: 69
Det er sku da din kobling det bestemmer hvornår den tager fat ! dine rulle bestemmer hvor hurtigti den skal "geare" op
jun 2007
Følger: 2 Følgere: 1 Svar: 617
Mr.Frost .
det med lettere ruller giver optræk og tungere giver top fart er en skrøne, de perfekte ruller giver nemlig bedst optræk og top fart.
Tomicich .
trykfjeder skal bare være std med mindre remmen fedter rundt (hvilket de sjældent gør på sports kit) der er ALT for mange sidder for kraftig fjeder i til sports kit også mister man noget topfart, måske derfor de fleste kun køre omkring 80-95km/t med sports kit og selvfølgelig også pga dårlig indstilling men et sports kit kan nemt køre 100-110km/t på gps alt efter scooter/std gearing (med anden gearing så hurtigere), men man skal ikke skifte dyse fordi man skifter ruller/trykfjeder/trimfjedre som du rigtigt nok er inde på.
nicolaj H
17,5mm karburator er noget lort der er sku ikke rigtigt flow i dem men rigtigt 21mm er for "stort", den vil NEMT kunne køre med 21mm og den køre bedre med 21mm end med 17,5mm men 19mm passer perfekt og 19/21mm er giver langt bedre flow
okt 2010
Følger: 2 Emner: 34 Svar: 336
jun 2007
Følger: 2 Følgere: 1 Svar: 617
okt 2010
Følger: 2 Emner: 34 Svar: 336
jun 2007
Følger: 2 Følgere: 1 Svar: 617
jeg kan ikke bruger nogen butikkers svar da de gør alt for at sælge, jeg ved af erfaring med min scooter og mange venners scootere hvad der virker, og vi var da 3 gutter der gik lidt for meget op i det (en del år siden nu) og fik en runner til at smide over 24hk med 2 fast 4 race, og i stedet for dine latterlige kommentar om jeg kan tude herfra og til jul, var det så ikke bedre du kom med nogen facts om hvorfor DU mener det skulle være bedre med en stram trykfjeder??? (så lang tid remmen ikke fedter rundt) men det kan du vel ikke????
okt 2010
Følger: 2 Emner: 34 Svar: 336
Jeg har på intet tidspunkt sagt at en stram trykfjeder er vejen frem, så sys jeg du skal læse det igennem igen
Selv på en std knallert med pillet skive, er en std trykfjeder ikke det bedste
jun 2007
Følger: 2 Følgere: 1 Svar: 617
en trykfjeder skal være så slap/løs som muligt uden remmen fedter rundt! ellers mister man hk og topfart da den ikke vil kunne køre remmen helt ind i remskiverne, så nej std er langt fra det bedste og heller ikke til en std scooter eller en med skive/ringen taget da en løsere vil være bedre til dem, og jeg har ikke et stykke papir på udmålingen da det ikke var min scooter men som sagt var vi 3 der gik meget op i det og den runner var den enes scooter jeg havde selv en sonic, men søg på TQ her inde http://stalkerzone.dk/forum/ da det var hans scooter og han er lære på en skole i det sydfynske og hedder thomas, før hans runner havde han en bws med athena racing på og malet som en mariehøne (ikke noget jeg syntes om haha) og 5år erfaring er nu ikke så meget jeg har selv 10år og det er heller ikke meget
jul 2010
Følger: 5 Følgere: 4 Emner: 72 Svar: 139
Ruller ? scooter