TOLD - IGEN ! {{forumTopicSubject}}
http://www.baboom.dk/html/for_messageDetail.asp?MSG_ID=31651
^^ første indlæg..
Nu har jeg lige fået en pakke igen.. skal henvende mig inden 14 med fakture eller andet.. evt forklare hvor jeg kender sender fra (hvis det er gave)
og det er det..
Kender ikke beløb, værdi, osv..
MEN her kan jeg klage, og prøve a gøre sån så jeg ikke skal betale.. - HVORFOR kunne jeg så ikke med mine sko? når jeg vidste hvem der sendte der?!
der kunne jeg INTET GØRE?!
Skal jeg klage over dem?!
ALDRIG køb eller få tilsendt noget uden for Europa.. - så skal der betales mons.. og told.. PLUDS moms af tolden?! og gebyr !!!
ARGH !!!
okt 2007
Følger: 5 Følgere: 4 Emner: 12 Svar: 221
har sat mig ind i det.. dem der sender der dummer sig.. :S
har købt for ca 3000 over nettet..
Hvor køber du?
aug 2007
Følger: 7 Følgere: 6 Emner: 7 Svar: 193
Der er ikke noget du kan gøre her, du er nødt til at betale for at få udleveret noget, ellers blir pakken sendt tilbage til afsender. sådan er det bare. Du skal ned på et toldkontor og betale det, ellers så ring til dem som har sendt brevet til dig. det siger da sig selv!
okt 2007
Følger: 5 Følgere: 4 Emner: 12 Svar: 221
jamen det her ER en privat gave.. Julegave fra en jeg kender i USA..
syns ikke det siger sig selv
okt 2007
Følger: 5 Følgere: 4 Emner: 12 Svar: 221
okt 2007
Følger: 5 Følgere: 4 Emner: 12 Svar: 221
FUCK DEN VAR GOD !
feb 2007
Følger: 36 Følgere: 36 Fotoprofiler: 1 Emner: 176 Svar: 6.122
De er sq da ligeglad om du skal betale moms og told. Det er dit ansvar. De vil da heller ikke gøre noget ulovligt for at du skal spare lidt penge.
okt 2007
Følger: 5 Følgere: 4 Emner: 12 Svar: 221
og det her ER en gave.. som er krydset forkert af
feb 2007
Følger: 36 Følgere: 36 Fotoprofiler: 1 Emner: 176 Svar: 6.122
Min fejl. hehe
TOLD - IGEN !