Tre ny "Harry Potter"-film {{forumTopicSubject}}
Det kan sikkert ikke komme voldsomt bag på nogen, at efter kæmpesuccessen Harry Potter, så skal pengekoen naturligvis liiiige malkes lidt ekstra, sådan som det er set så mange gange før med store film- og bogsuccesser:
http://ekstrabladet.dk/filmmagasinet/Filmnyheder/article5221079.ece
Det er nu officielt, at den første film i en ny trilogi i Harry Potter-universet "Fantastic Beasts and Where To Find Them" får præmiere i 2016. Hvem, der kommer på filmens rolleliste, vides endnu ikke.
Men hvad er jeres mening om, at der nu bygges videre på Harry Potter-universet? Og hvad er jeres holdning til universet, bøgerne og filmen sådan mere generelt? Har I set/læst dem?
sep 2014
Følger: 4 Følgere: 3 Emner: 6 Svar: 362
Og egentlig vil jeg jo dèt en dag, en skønne dag. Mit døgn er for kort.
Mon ikke mange "indædte Potter-dyrkere" gerne ser - at pengemaskinen er gået igang, hèr . . . ???
jan 2014
Følger: 20 Følgere: 101 Emner: 453 Svar: 2.007
Jeg er selv stor fan af både bøgerne og filmene om Harry Potter, og jeg synes, det er et helt fantastisk univers, J.K. Rowling har fået skabt. Især mange af hendes birolle-figurer er utroligt velskrevne og interessante, efter min mening, og man kan ikke undgå at lade sig fortrylle af de mange sjove væsner og andre magiske dippedutter og dingenoter, hun har opfundet.
Men hvor begejstret jeg end er for Harry Potter-serien og universet deri, må jeg også samtidig indrømme, at jeg er i tvivl om, hvorvidt det vil kunne bære endnu en filmserie. Folk forbinder det jo med historien om Harry Potter, og den er blevet så kendt og elsket, at jeg tror, det bliver svært at vække den samme begejstring for universet med andre figurer og en anden historie. Dog vil jeg naturligvis lade tvivlen komme Rowling og filmselskabet til gode, indtil jeg har set filmene med egne øjne.
sep 2014
Følger: 4 Følgere: 3 Emner: 6 Svar: 362
Uanset, jeg ikke har fået læst bøgerne, og derfor vil gemme filmene - haha - til efter bøgerne, som man helst gør,jo. Har jeg set SÅ mange uddrag af Potter filmene gennem tiden, da jeg både i svensk og dansk TV fulgte programmer om film, filmentusiast , som jeg altid har været.
Det univers, du taler om, har jeg således set en hel del af. OG er meget betaget. Og det har rykket i mig ofte, fordi jeg jo kan låne filmene både hos datter og her i huset.
Så længere går mit "ikke til fantasy bøger" udsagn, jo altså ikke
Men som sagt, en skønne dag . .
khb
Tre ny "Harry Potter"-film
Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside