{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
4.990 visninger | Oprettet:

Rykket kno pga brækket finger knogle {{forumTopicSubject}}

Hey.

Har desværre kommet til at brække lillefinger knoglen inde i hånden, og har gået med gips nogle uger.. Nu har jeg taget det af da tiden var inde, men nu sidder min kno ca 1cm længere nede på hånden.

Nogne der har prøvet noget ligende?

Overvejer stærkt at tage på sygehuset igen, men det ligger lidt langt væk, så ville lige høre om andre har prøvet det smiley


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • El løbehjul - skift af bremseklodser - kugoo g2 600 kr.
  • Flytterengøring 2.500 kr.
  • Samling af 2 garderober fra jysk 2.000 kr.
  • Manglende strøm i en væg og en toløbet kontakt, der ikke kan slukke i kolonihaven 880 kr.
  • Skift af bruse armatur 500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Rykket kno pga brækket finger knogle
  • Lars R
    Lars R Tilmeldt:
    sep 2007

    Følger: 1 Emner: 1 Svar: 14
    #1   7. dec 2011 Har selv haft brækket ringfingeren inde i hånden.. min kno er også længere inde end den anden vel en 3-4 mm eller sådan ca.

    Jeg kan også mærke at knoglen "buer" lidt på midten af hånden..men efter genoptræning har jeg ikke haft nogen problemer.. blev dog også opereret for det da den brækkede..


  • Lars R
    Lars R Tilmeldt:
    sep 2007

    Følger: 1 Emner: 1 Svar: 14
    #2   7. dec 2011 men hvis du er i tvivl så kontakt da din læge og hør ham af!.

  • Søren F
    Søren F Tilmeldt:
    jan 2007

    Følger: 1 Emner: 13 Svar: 549
    #3   7. dec 2011 Sikker på den ikk bare er hævet ...

  • #4   7. dec 2011 har prøvet hvor jeg brækkede både lillefinger og ringefinger hele vejen oppe fra fingeren og ned i hånden og min hånd ser sjov ud den dag idag fordi den skulle have været opereret men lægen sagde bare der skulle gips på... men gå til lægen for det er for sent fordi jeg kan ikk få rettet min hånd da der er gået for længe....

  • #5   7. dec 2011 Lars R: Tror jeg tager til lægen, eller på sygehuset og hører ad :).

    Søren F: Tror sku ikk den er hævet efter 3 uger smiley

    Bubbi H: De var heller ikke sikker på om min skulle opereres, men pga den ikke bøjede mere end 20-30grader fingeren, så mente de ikke de behøvede. Men den lå lige på vippen.. Så vil egentlig nok gerne lige til et tjek, netop inden det for sent! smiley


  • Lars R
    Lars R Tilmeldt:
    sep 2007

    Følger: 1 Emner: 1 Svar: 14
    #6   7. dec 2011 Min var også i gips i en uge hvor jeg så var til kontrol, hvor lægen sagde at den skulle opereres.. (forstår så ikke hvorfor skadestue lægen ikke kunne se det) så det blev brækket op i gen og sat sådan 2 tykke ståltråde i hånden til at holde det på plads, som så senere blev trukket ud..

  • #7   7. dec 2011 Det var lige dét de fortalte mig jeg måske også skulle. Men de valgte jo så ikke at gøre det. Men var til tjek hos en mandlig læge eller hvad det hedder, der var specialist inden for hænder. og han sagde at de ikke behøvede operere. men mener alligevel nok den er noget mærkelig den hånd at se på med en kno helt malplaceret smiley

  • #8   6. jan 2012 Jeg har den mest vanvittige hånd.. Brækkede min arm da jeg var 3, (er 24 idag) og siden der har deto fingre + knoer ikke vokset alm som de andre, så jeg har to der sidder ca 1,5cm inde..

Kommentér på:
Rykket kno pga brækket finger knogle

Annonce