{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
260 visninger | Oprettet:

cris7
cris7
Online Tilmeldt:
16. dec 2014
Følger: 11 Følgere: 86 Emner: 370 Svar: 3.738

Regeringens 'luksus bedragere' ! {{forumTopicSubject}}

https://www.bt.dk/samfund/nye-tal-regeringens-udgifter-til-spindoktorer-eksploderer

'Luksus bedragere' står selvfølgelig for regeringens spindoktorer.

Det er jo dét de i virkeligheden er, så de højtstående politikkere, ministre, kan lære at undlade at sige sandheden, eller sløre den så godt som muligt, hvis der er noget de ikke er interesseret i kommer frem, og ganske enkelt ikke ønsker at svare på.

Udgifter til disse folk er eksploderet de sidste år. Til trods for at Mette Frederiksen i 2019 sagde at det ville hun gøre noget ved, 'for det er jo borgernes penge, og som politikkere skal vi forvalte borgernes penge fornuftigt'.

Med det er jo tydeligt at 'fornuften er gået op i røg', eller nærmere i en regulær brand.

Der er ikke noget at sige til at politikkere ligger nederst på listen sammen med brugtvognsforhandlere, når det kommer til ærlige svar.

Men at man bruger så mange penge på spindoktorer, som jo også stadig får bonusser, og lukrative pensionsordninger oveni, er ganske enkelt misbrug af vor allesammens penge.

Hellere en politikker der er bramfri og ærlig, end disse uldne og manipulerende svar som politikkere bruger i dag.

Hvad mener I om det?

Er det rimeligt at man bruger så mange penge på disse 'luksus bedragere' ?






Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Rengøring 1.200 kr.
  • Toilet løber 950 kr.
  • Manglende strøm i stik. 2.943 kr.
  • Martin Installation af Hiper på nyt TV og mail til 1.000 kr. 1.000 kr.
  • Sætte hylde og reol op på væg 600 kr.
  • Der skal lægges 2 stk 50*50 cm fliser til ny varmepumpe 615 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Regeringens 'luksus bedragere' !
  • #1   20. jan 2024 Ja det er sku noget svineri med alle de spindoktorer (særlige rådgivere) og glem ikke at det var S formand Poul (uld i mund) Nyrup der startede den uskik smiley

    https://www.altinget.dk/artikel/se-listen-her-er-regeringens-nye-spinhold


  • cris7
    cris7 Online Tilmeldt:
    dec 2014

    Følger: 11 Følgere: 86 Emner: 370 Svar: 3.738
    #2   20. jan 2024 Tak for link Cody. Det fandt jeg ikke selv. smiley

    Der er så kommet flere til siden. Det er simpelthen så uhæderligt at det skal være nødvendigt med alle disse spinnere.

    Politikkere har glemt, at de er 'tjenere for folket', og ser det omvendt.









  • cris7
    cris7 Online Tilmeldt:
    dec 2014

    Følger: 11 Følgere: 86 Emner: 370 Svar: 3.738
  • #4   21. jan 2024 Ja Cris det er noget forbandet svineri fordi det er os der betaler gildet smiley

    “ 12 plus 8 plus 15 giver i alt 35 spindoktorer.

    Hokuspokus: Det hidtil højeste antal spindoktorer nogen regering har haft lov til at ansætte - SVM-cirkulæret fra december sidste år - er nu slået markant blot 11 måneder senere:

    Nu har regeringen rent administrativt givet sig selv lov til at ansætte op til 35 spindoktorer.

    Sirlige regler for aflønning
    Det nye regelsæt - Rammer for ansættelse af særlige rådgivere - angiver også i detaljer, hvordan lønnen til en spindoktor fastsættes.

    Regelsættet siger således, at statsministerens særlige rådgivere må aflønnes med 1.031.000 - 1.547.000 kroner. Beløbet er inklusive pension (Både arbejdsgiver- og egetbidrag, fremgår det).”
    https://piopio.dk/rekord-paa-30-spindoktorer-var-ikke-nok-nu-har-svm-givet-sig-selv-lov-til-ansaette-endnu-flere


  • cris7
    cris7 Online Tilmeldt:
    dec 2014

    Følger: 11 Følgere: 86 Emner: 370 Svar: 3.738
    #5   21. jan 2024 Tak for link igen Cody. smiley

    Det er simpelthen vanvittigt, og helt forkert! Hva' bilder de sig ind!

    Der er jo også tale om 'vennetjenester', hvor støttere bliver belønnet for at være 'tro'.

    Og igen, som regeringen sagde, at de ville lave reformer der kunne være hårde men var nødvendige.

    De vil bare stadig IKKE lave nogen form for reformer der berører dem selv, eller for den sags skyld deres venner.

    Det er også trættende at se på, hvordan flere politikkere krampagtigt forsøger at fastholde deres 'status', og ændrer meninger for at blive ved med at få deres lukrative løn og pensionsvilkår.

    Det er ikke kun uhæderligt, men også en hån mod dem som har stemt på dem.



















Kommentér på:
Regeringens 'luksus bedragere' !

Annonce