{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
234 visninger | Oprettet:

Muligt energi chok kan ramme. ! {{forumTopicSubject}}

https://ekstrabladet.dk/penge/farlig-situation-energi-chok-kan-ramme-danmark/9996171

Det vil sige at vi og andre igen kan se frem til at både energi sektoren, banker og størrere virksomheder igen vil forsøge at score kassen. Samt alle mellemhandlerne.

Både i 2021-22, hvor mange måtte kæmpe en hård kamp for at betale deres regninger, har man efterfølgende set diverse direktører 'klappe i deres små hænder', over deres stor indtjening!

Bankerne tager for høje renter, for mange gebyrer, og giver for lidt i indlån.
Men hva', de skal jo også kunne betale for alle deres bøder/retssager fordi de er lidt for kreative i deres måde at administre folks penge på!

Hvad mener du om det hele?







Kommentarer på:  Muligt energi chok kan ramme. !
  • #1   21. okt Den tager jeg senere smiley

  • Jojo
    Jojo Online Tilmeldt:
    aug 2023

    Følger: 1 Følgere: 3 Emner: 18 Svar: 283
    #2   21. okt Jeg håber på det hvor du skriver at det er muligt, og så er der håb smiley

    Dog er jeg ikke så bekymret, især ikke for Danmark da Tyre feltet er kommet online og leverer til vores behov, og så skal vi ikke glemme at Saudi A har muligheder for at komme med en øjet input til export.

    Men artiklen nævner at der kan opstå komplikationer og misforståelser og dette er snart det værste fordi så kan nogen være fristet to udnytte problemet.

    Jeg håber og stoler på sundt fornuft, fordi der er ingen vindere, men der skal holdes øje med Rusland, de kan finde på at udnytte situationen smiley


  • #3   21. okt Jojo

    Danmark satser jo på, at vi skal være uafhængig af gas, så det ender såmænd nok med at vi kommer til at eksporterer ALT gassen fra Tyra feltet, så det kun bliver statskassen der får glæde af gassen.

    https://corporate.totalenergies.dk/news/endnu-en-milepael-naet-tyra-feltet-er-igen-forbundet-til-danmark


  • #4   21. okt jojo der vil næsten altid være gribbe og lad os håbe fornuften sejre + hvis vi alle nøjes med kun at bruge som vi brugte sidste år går det nok smiley

  • #5   21. okt Å.R. en god ting og jeg er god til at dele med andre smiley

  • #6   21. okt Tjoh Leon

    Men vi er altså en hel del i dette land, som ikke har hverken busser eller tog i nærheden, og nu rasles der med sablerne at vi som kører benzin og dieselpriserne risikerer at ramme 20 kr. pr. liter.
    Oveni det stiger vores ejerafgift at dytten også :

    Afgifterne stiger hvert år frem til 2026
    I 2020 lavede den daværende regering med et flertal i folketinget en aftale, der gør, at de periodiske afgifter – og det gælder uanset om man betaler vægtafgift, grøn ejerafgift eller CO2-afgift – skal stige fra 2022 til og med 2026. I 2027 betaler man så samme afgift som i 2026.

    Stigningen er i forhold til 2021-satsen, og den steg første gang i 2022 med 3,4 procent. Her i 2023 er stigningen på 9,7 procent i forhold til 2021, i 2024 er stigningen 16,8 procent i forhold til 2021, i 2025 er stigningen på 24,4 procent i forhold til 2021 og endelig i 2026 er den samlede stigning siden 2021 på 36,9 procent.

    Udover det er vores fjernvarme lige steget med 12,50 kr pr. forbrugt Gj

    Og det er ikke kun den slags der stiger voldsomt, det samme gælder renovationsudgifterne ( som jo bruges til opvarmning af fjernvarme)

    Jeg synes efterhånden det er en skrue uden ende !

    Det eneste der ikke følger med priserne er folkepensionen !!!




  • #7   21. okt Å.R. jeg syntes der burde være logik i alle de afgifter og det er der ikke, så jeg kan godt forstå hvis du som jeg ikke syntes det er fair.

  • Jojo
    Jojo Online Tilmeldt:
    aug 2023

    Følger: 1 Følgere: 3 Emner: 18 Svar: 283
    #8   21. okt Leon
    Å.R. jeg syntes der burde være logik i alle de afgifter og det er der ikke, så jeg kan godt forstå hvis du som jeg ikke syntes det er fair.


    Jeps, der er mange ekstra udgifter, men der er også måder at spare på.
    Vi skifter lige Yousee ud med stræming, og besparelser er tæt på 800 kr. pm. og det er også en sjat penge.

    Så har vi stort set droppet at spise kød, og det bliver livet ikke mere kedeligt af

    Jeps, livet er blevet mere dyrt, men der er mange måder man kan spare på, og det er noget vi lærte for snart 70¨år siden smiley




  • #9   21. okt #8
    Men hvis man i forvejen har skåret ind til benet, er det ikke nemt at finde nye besparelser.
    Det eneste sted vi stadig kan spare, er ved at skille os af med vores højt elskede hund smiley


  • #10   21. okt Jojo jeg kan skam også sparre på tv meeeeen det må vente da jeg er godt tilfreds.

  • #11   21. okt Å.R. sådan besparelse kan jeg ikke forstille mig kommer på tale.

  • #12   22. okt #9 Å.R

    Det ville være forfærdeligt hvis du eller andre som sparer hvor de kan, skulle være nødt til at skille sig af med sit kæledyr.

    Gør det ikke Å.R.

    Det er også helt uretfærdigt at pension ikke reguleres før efter 2 år, af de normale lønstigninger. En uforståelig metode.

    https://www.borgerforslag.dk/se-og-stoet-forslag/?Id=FT-13757


  • Jojo
    Jojo Online Tilmeldt:
    aug 2023

    Følger: 1 Følgere: 3 Emner: 18 Svar: 283
    #13   22. okt A.R
    Enig med Cris
    Hvis det virkeligt står slemt til så giver du lyd fra dig, så du kan beholde hunden smiley


  • #14   22. okt #13 Jojo

    Nej, så slemt står det ikke til, blot en lille fortælling om, at vi allerede sparer hvor vi kan.
    Vores hund kommer forhåbentlig lov til at leve, til den ikke kan mere - vi kan slet ikke undvære den, den er jo et familiemedlem, som forøvrigt holder os i gang - turene er godt for begge parter, så vi bliver rørt i al slags vejr. smiley


  • Jojo
    Jojo Online Tilmeldt:
    aug 2023

    Følger: 1 Følgere: 3 Emner: 18 Svar: 283
    #15   22. okt Å.R
    Vores hund kommer forhåbentlig lov til at leve, til den ikke kan mere - vi kan slet ikke undvære den, den er jo et familiemedlem, som forøvrigt holder os i gang - turene er godt for begge parter, så vi bliver rørt i al slags vejr.


    Godt at læse Å.R
    Det er nemlig hvad hunden er bedst til, de er godt til at lufte deres ejere så de har en godt liv smiley


  • #16   22. okt Å.R. det var også det jeg mente i min tale og ja ens husdyr er som et familiemedlem smiley

Kommentér på:
Muligt energi chok kan ramme. !

Annonce