LGBT {{forumTopicSubject}}
Så var der en demo igen mod præster som ikke vil vie homoer, Hvorfor bliver de ved med at udfordre folkekirken og deres præsters ret til at nægte at vie homoer? De ser et problem som ikke er eksisterende for at normalisere det at være homo. Så skal man lige dreje kniven om i såret ved at kalde dem homofobier.
Fis da for helvede ind på rådhuset og bliver gift. Næ......vi vil hellere giftes i kirken og have en brudekjole på med et kæmpe stor skæg, og brudemænd for de må jo ikke kaldes brudepiger.
Præster har loven i hånden da de kan nægte af teologiske grunde at nægte at vie homoer.
SÅ LGbt folket skulle stoppe deres parader og demoer op hvor det er sortest og finde en der kan vie dem i en folkekirke.
dec 2014
Følger: 8 Følgere: 238 Emner: 882 Svar: 8.132
Tror den video ville tage kegler på Youtube.
dec 2014
Følger: 137 Følgere: 154 Fotoprofiler: 1 Emner: 1.644 Svar: 7.071
dec 2014
Følger: 8 Følgere: 238 Emner: 882 Svar: 8.132
Læs første side i biblen, det er den som nogle præster går efter, og man skal fandme ikke hænge præster ud på nettet fordi de er bibeltro - det er en syg ide.
I den lov står der også at præster af teologiske grunde kan nægte at vie homoer. Så hvis man hænger præster ud på nettet, så har de intet grundlag. Det er faktisk latterligt.
De løse håndled og sjove gang kan bare fise ind på rådhuset og prutte sig til en vielse.
dec 2014
Følger: 8 Følgere: 238 Emner: 882 Svar: 8.132
Præsten har loven på sin side - så hvad er problemet? Præsten har al ret til at nægte ifølge loven.
Ikke engang menighedsrådet kan fyre ham hvis han ikke vil, da han står med loven i hånden. Hvis det gjorde så stod jeg klar i retten og hygge lytte til at han/hende ville få en stor erstatning.
Tro kan man ikke lovgive imod - heller ikke holdninger eller overbevisninger som præst.
For mig er en præst en hellig mand, som udføre mere end prædiken. Han laver også social arbejde - selvom jeg ikke er kristen så har jeg dybt respekt for deres arbejde. Nå ja - min far var præst, men jeg gad ikke det vås - men alligevel respekt for hans arbejde. Nogle kom ind i kirken for at søge en slags indre ro, han gik sin runde og dem som ville snakke om deres sorger fik et øre.
Hvis man lavede loven om at alle præster skal vie homoer, så ville mere end 70% kirker i Danmark stå tomme uden en præst.
Er det du vil?
dec 2014
Følger: 8 Følgere: 238 Emner: 882 Svar: 8.132
absolut enig....
dec 2014
Følger: 137 Følgere: 154 Fotoprofiler: 1 Emner: 1.644 Svar: 7.071
dec 2014
Følger: 137 Følgere: 154 Fotoprofiler: 1 Emner: 1.644 Svar: 7.071
dec 2014
Følger: 8 Følgere: 238 Emner: 882 Svar: 8.132
Ville være spændende med en tråd som du vil tage op senere.
LGBT