{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Opsætning af gardinstang 250 kr.
  • Montere en kattelem i en dør 1.000 kr.
  • El løbehjul - skift af bremseklodser - kugoo g2 600 kr.
  • Flytterengøring 2.500 kr.
  • Samling af 2 garderober fra jysk 2.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Basis profil???
  • #1   14. mar 2008 Maqn kan kun oprette 1 konto pr mobilnummer.

  • #2   14. mar 2008 Jammen så længe numret ikke er black listet burde man da kunne de ka da ikke tro alle der vil her ind har en mobil....

    Man ka jo være tæt på at købe en ny :s


  • #3   14. mar 2008 Det står i reglesættet, kan ikke lige huske hvor.

  • #4   14. mar 2008 Fandme godt klare FRANK som er hjælpe admin var lige online der skrev jeg samme spørgsmål til ham han svare ikke en skid og nu der ingen på hva fanden hjælper det så de Hjælpe Admin hvis ingen af dem er på :-s

  • #9   14. mar 2008 Hjælpe-admins, skal da bare være der 24/7 hehe

  • #11   14. mar 2008 Hvad skal de ellers være der for hehe smiley

  • #13   14. mar 2008 Næhh Camilla, det tror jeg heller ikke hehe

  • #15   14. mar 2008 hvis kan har oprettet en bruger og den er forsset/slettet så er mobil nummeret stadig registreret

  • #16   14. mar 2008 Svar


    BRUGERKONTO


    Får ikke aktiveret min Basis-bruger


    Blacklistet
    Såfremt du har modtaget en besked hvor der til sidst i beskeden står ”subscriber blacklistet”, betyder det at din mobiloperatør har spærret for takserede sms’er og du må kontakte din mobiludbyder for nærmere information.

    Taletidskunder
    Benytter du en mobiltelefon med taletidskort, kræves det at der er et vist minimumsbeløb tilbage på dit taletidskort for at handlingen kan gennemføres. Minimumsbeløbet afhænger af hvilken mobiludbyder du benytter. Prøv at fylde mere taletid på din mobiltelefon og forsøg igen.

    Andre årsager
    Systemet kan muligvis være belastet på det tidspunkt hvor du burde have fået din basis-bruger aktiveret, så prøv eventuelt at sende SMS-beskeden igen lidt senere.

    Henvendelser omkring problemer relateret til mobiltransaktioner og manglende SMS'er bedes rettet til Unwire, som står for SMS-udsendelserne. Her er deres kontaktoplysninger:

    Unwire Aps
    Tlf: 33931434
    Email: kundeservice@unwire.dk
    Mandag til torsdag fra 10:00 til 16:00
    Fredag fra 10:00 til 15:00

    Når din konto er aktiveret vil du modtage en bekræftelsesmail og du kan da logge ind på din brugerkonto med de adgangskoder du selv har valgt.


Kommentér på:
Basis profil???

Annonce