{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
29.647 visninger | Oprettet:

Maria K
Maria K
Tilmeldt:
29. sep 2013
Følger: 1 Emner: 5 Svar: 3

Infektionstal {{forumTopicSubject}}

Hej:)

Jeg var til læge i dag da jeg har døjet siden fredag med høj feber, svimmelhed, ondt i halsen, hovedepine osv..

Her i dag tog jeg til lægen, da jeg ikke har kunnet sove siden fredag på grund af min hals. Så kom jeg ind til lægen og han sagde at mit infektionstal lå på 160 ?
Af ren nysgerrighed søgte jeg på nettet hvad det normale var, og hvor højt 160 egentlig er. Jeg kom så frem til at der var mange der havde på højest 120. Hvor jeg så tænker om 160 ikke er helt vildt meget? Min læge sagde også hvis det ikke blev bedre med penicillin inden et døgn skulle jeg komme ind til lægen igen.

Har i haft infektionstal der har været oppe mod de 160 ?
Syntes nemlig det lyder lidt voldsomt af det jeg har læst..


Mvh Maria.


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Udskiftning af badeværelsesventilator 1.000 kr.
  • Mobil Cykelreparation 500 kr.
  • opsætning af lamper (redigeret) 1.000 kr.
  • There is problem with the sink. Water is liking from the pipe 1.200 kr.
  • Slibe og lakere bordplade i køkken 1.500 kr.
  • Vaskemaskine med vand problemer 490 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Infektionstal
  • #1   18. mar 2014 Altså det normale er under 10. så ja man må vel sige det er lidt højt smiley

  • #2   18. mar 2014 Jeg har haft på 156, det krævede to omgange penicilin kur og en frygtelig masse smerte stillende i 10 dage:(
    god bedring


  • #3   19. mar 2014 Siden jeg aldrig har hørt mit infektionstal, går jeg ud fra at jeg har været heldig med mine 20 somre, og kan tælle på 1 hånd hvor mange gange jeg har været RIGTIG syg. smiley Men hvis det normale er under 10, så er det nok pænt voldsomt ja.

  • #4   19. mar 2014 Det normale er omkring 4, røg selv på sygehuset efter en infektion i lungerne hvor jeg ikke kunne trække vejret og dejsede om, da lå mine tal på 180.

    Det var meget uhyggeligt. God bedring


  • #5   19. mar 2014 Infektionstal?.

    Okay den var ny? for det har jeg sgu aldrig hørt om.
    Jeg er lidt over 27 år. Så jeg har også prøvet og være syg en del gange men.
    Infektionstal har jeg aldrig hørt om.

    når man er syg så bliver man hjemme fra arbejde. Men man tager da ikke til lægen?. Måske derfor jeg aldrig har hørt mine de dersens infektionstal?.


  • #6   19. mar 2014 J/L
    Det er kun hvis du har betændelse, fx bihule betændelse og svær feber.
    Uden læger og penicillin ville mennesker dø af feber..
    Normal forkølelse osv skaber ikke så høje infektionstal


  • #7   19. mar 2014 J/L Præcis. Går heller ikke bare lige til lægen, der skal sgu noget til. smiley Halsbetændelse er ellers det jeg har lidt af mest. Hele 3 gange. Den værste da jeg var 7-8. Mellemøresbetændelse+halsbetændelse. Ouchie! Men har mest været hos lægen med fysiske skader. Dem er jeg vidst pænt god til at pådrage mig selv..

  • #8   20. mar 2014 Ryst din @ .
    Men hvornår ved man som om man har det?.
    bihule, hals, lunge osv betændelse? jeg kan jo have haft det hele?!. For jeg har jo ikke været til læge og få det tjekket?.
    Jeg har blandt andet prøvet og have så voldsom blodnæse, at jeg måtte have hjælp af min far, for at stoppe det. (Jeg var også syg).... OG jeg kom da ikke til lægen? .

    Æ Lokumsrensé .
    Tjah jeg kan bare ikke finde ud af at bruge lægen til sådan noget.
    Når alle andre burger læge når de er bare det mindste syge.
    Så svare det jo til at jeg også kan ringe til vagtlægen når jeg har tømmermænd om søndagen? .


  • #9   20. mar 2014
    J/L

    Når du ikke kan stille dig oprejst på benene mere uden at falde om, når du sover 20 timer i døgnet. Når din feber siger 40.5

    Tvivler på du har haft det sådan uden og tage til lægen, og hvis du har så er du direkte dum for at sige det ligeud, rammer din feber 41 er det livstruende


  • Lone K
    Lone K Tilmeldt:
    mar 2017

    Følger: 1 Svar: 1
    #10   22. mar 2017 HEJ.Har haft let forhøjet infektionstal,men min læge siger den skal være 6 eller derunder.

Kommentér på:
Infektionstal

Annonce