Problemer hash? {{forumTopicSubject}}
Heei alle, jeg har noget kørende med ham her. Han har røget hash siden han slog op med din x sådan ca hver anden dag nu i 1 år.
Men jeg har det bare sådan at jeg ville ikke ha at han ryger det.
Har så sagt til ham at han kan ryge og snakke med sine venner om det når JEG ikke er til stede. Og det synes han var fint og han har overholdt den aftale.
Men her på det sidste har han røget og solgt til sine venner. Imens jeg er til stede. Og han har det bare overalt i lejligheden der hjemme.
Men er bare pisse træt af det. Har ikke noget imod han ryger, men bare ikke når jeg er til stede. Har prøvet at sige det til ham men det hjalp ikke, så hvad kan jeg sige til ham?
Det skal lige siges at han spørg mig hele tiden om andre ting og vis jeg ikke synes om det gør han det ikke. Men når det gælder hash er han pisse lige glad med mig
maj 2008
Følger: 1 Emner: 28 Svar: 328
Læs evt. lidt på http://www.psychedelia.dk/ der er masser af go viden omkring emnet, og kan måske hjælpe dig i din beslutning.
feb 2007
Følger: 2 Følgere: 1 Emner: 9 Svar: 169
jan 2008
Følger: 18 Følgere: 16 Emner: 30 Svar: 297
okt 2007
Følger: 3 Følgere: 2 Emner: 14 Svar: 286
man ska ikk dømme andre
situationen bør ses på, på en objektiv måde, altså som en situation som ikk har noget med hash at gøre.
Han gør noget foran dig - som han har lovet ikk at gøre foran dig.
Faktum er at det ikke er acceptabelt. og det må du få ham til at forstå.
feb 2007
Følger: 1 Emner: 29 Svar: 408
okt 2007
Følger: 3 Følgere: 2 Emner: 14 Svar: 286
- den metode virker jo så kun hvis hun har noget imod at han ryger det overhovedet.....
hun har jo kun problemer med at han gør det omkring hende
jul 2007
Følger: 1 Fotoprofiler: 1 Emner: 210 Svar: 2.404
sep 2008
Følger: 8 Følgere: 14 Emner: 166 Svar: 1.325
nov 2008
Følger: 1 Emner: 1 Svar: 28
Enkelt
aug 2007
Følger: 14 Følgere: 10 Fotoprofiler: 1 Emner: 29 Svar: 173
Han ryger "kun" ca 4 gange om ugen nu.
Når jeg har opdaget han har haft hash har jeg smidt det ud, uanset hvor meget det var, da jeg ikke gider rende rundt og se det overalt
Vil ikke gøre det som Nicklas , skriver da jeg ikke har noget imod det bare han ikke gør det når jeg er i nærheden
maj 2007
Følger: 5 Følgere: 5 Emner: 43 Svar: 204
Vi boede sammen og han røg ofte med sine venner, jeg indrømmer gerne at jeg var med en gang imellem - jeg syntes da også at det var hyggeligt osv, problemet var abre at jeg gad ikke at det var hver eneste dag.
Det resulterede så i at han ofte kom pisse skæv hjem, fordi han mente ikke at jeg havde noget at skulle have sagt og troede i øvrigt også at han kunne skjule det.
Det havde vi mange skænderier om og det blev aldrig bedre. Han endte også med at sælge, både foran mig og bag min ryg.
Tro mig, du bliver nødt til at stå fast ved dine principper og de aftaler i nu en gang har indgået, for kan han først overskride dine grænser 1 gang, så kan han gøre det igen og igen og igen. - OG det ved han!
Du bliver nødt til at gøre det klart for ham at en aftale er en aftale og bryder han den, så får det konsekvenser.
Hvis ikke du gør det, vil det aldrig blive et holdbart forhold og hvis du en dag ønsker noget mere seriøst ud af forholdet, flytte sammen, børn osv - så vil du aldrig kunne regne med ham...
aug 2007
Følger: 14 Følgere: 10 Fotoprofiler: 1 Emner: 29 Svar: 173
Det var lige igår det pissede mig helt af vi lå og hyggede og lige pluselig er der en der ringer som gerne vil købe noget og så sad de bare og snakket. Og for 1½ uge siden var jeg på ferie i 3 uger og det var sidste dag igår vi kunne ses for han skal på ferie på fredag og 1 uge frem. Så der var jeg ret sur igår at han ikke lige kunne vente med at snakke om sådan noget indtil jeg var gået
jan 2009
Følger: 2 Følgere: 1 Svar: 384
- Har du virkelig lyst til at spilde dit liv på sådan en type? Er det sådan en type du ønsker børn eller en fremtid med? Tør du det? Jeg synes du skal stille dig disse spørgsmål, og så overveje om du ikke skal droppe det forhold, og komme væk.
Jeg ved godt, at den sociale arv er svær at bryde og at du måske higer efter kærlighed eller opmærksomhed netop pga. din families druk – men igen, har du lyst til at ende som dem, for så synes jeg da bare du skal forsætte.
jul 2008
Følger: 2 Følgere: 1 Emner: 8 Svar: 118
ved godt han startede med at give et løfte, men hvis det er hans lejlighed kan du jo sådan set bare lade hver med at komme der
personligt ville jeg ikke have en kæreste der røg.. allerhøjest vandpibe
min lillebror startede da han var 13 med hash og da virkningen ikke rigtig var det samme når man røg flere gange om dagen så gik han videre til det der var værre..
men det er en anden historie..
du vidste jo han røg og hva siger man ikke for at få den man gerne vil være sammen med
jun 2009
Følger: 2 Følgere: 1 Emner: 5 Svar: 37
Jeg er selv ryger, og ryger jævnligt, passer mit arbejde, mine venner, min hund og alt andet jeg skal passe, og ryger kun i min fritid.
Men, som en anden sagde, er det jo ikke som sådan hash'en der er problemet, det er det at han har brudt et løfte, og det skal du nok gøre mere klart for ham at du ikk vil finde dig i, altså, det skal gøres VIRKELIG klart for ham. Ellers må du jo gå fra ham.
Du vidste jo han var ryger da du startede med at ses med ham =)
Held og lykke.
K.
jun 2009
Følger: 2 Følgere: 1 Emner: 5 Svar: 37
Jeg er meget enig med dig ! Godt skrevet =)
K.
aug 2007
Følger: 14 Følgere: 10 Fotoprofiler: 1 Emner: 29 Svar: 173
aug 2007
Følger: 14 Følgere: 10 Fotoprofiler: 1 Emner: 29 Svar: 173
aug 2007
Følger: 14 Følgere: 10 Fotoprofiler: 1 Emner: 29 Svar: 173
Jeg fandt virkelig ud af det da vi snakkede i mobil sammen. Lige pluselig snakkede han om at han gerne ville ha jeg skulle skifte mit efternavn over til jensen for det hedder han. Og lige pluselig fik jeg det dårligt, synes at han ligeså godt kan stoppe nu.
Men vi har jo kun kendt hinanden i 2½ måned så har det osse dårligt med at sige sådan noget til ham da jeg jo ikke bestemmer over ham.
Jeg ved han holder af mig og han ikke vil miste mig(har han sagt måde til mig og hans venner ) men er bange for han vælger hash i stedet for mig nu når vi kun har kendt hinanden i 2½ måned. Men det er som om vi har kendt hinanden hele livet
aug 2007
Følger: 14 Følgere: 10 Fotoprofiler: 1 Emner: 29 Svar: 173
jan 2009
Følger: 1 Emner: 1 Svar: 28
Se på det sådan her, - der er sgu nok ordentlige fyre derude i verden som ikke er afhængige af hverken hash eller alkohol eller noget andet, - hva' med at ta' en af dem i stedet?
Jeg skulle ikke bruge livet eller så meget som 10min på en der sætter hash højere end vores aftaler.
- Og ja jeg er skidehellig, for nej jeg har aldrig "røget en fed", og nej jeg går ikke ud og drikker mig stangbacardi ved hver given lejlighed.
Hvilket også er grunden til at jeg kan tillade mig at sige at mit liv er for kort til at spilde det på den slags personager.
- Man må træffe nogle valg her i livet.
Den sociale arv er ikke nem at bryde, men kan lade sig gøre.
aug 2007
Følger: 14 Følgere: 10 Fotoprofiler: 1 Emner: 29 Svar: 173
Jeg synes bare det er svært, for jeg holder virkelig meget af ham. Der er aldrig nogen der har turde at svare mig igen (for de venner jeg har) men det tør han, og han er ikke en man bare lige kan blinke lidt sødt til så står han der nej ham skal man virkelig kende før han gør noget for en.
maj 2008
Følger: 1 Emner: 28 Svar: 328
what se said.....
trist..
aug 2007
Følger: 14 Følgere: 10 Fotoprofiler: 1 Emner: 29 Svar: 173
okt 2007
Følger: 3 Følgere: 2 Emner: 14 Svar: 286
Problemer hash?