557 visninger
|
Oprettet:
Lydredigering - Vigtigt!!! hjælp tak {{forumTopicSubject}}
Hej Alle.
Står her og skal hjælpe familien, ang. nogle problemer og evt ret sag. Hvad sagen handler om er lige meget.!
Har nogle optagelser som kan fældende i sagen. DOG er stemmerne i baggrunden meget svare! og kan næsten ikke høre dem fra støj!
Ved det muligt at fjerne alt støj i et eller andet program? nogen som har navnet på sådanne et program?
tak på forhånd og god aften.
feb 2009
Følger: 8 Følgere: 6 Emner: 6 Svar: 218
Det der Audition kan en hel masse ting med lydfiler og det er nogenlunde nemt at gå til, men det er en halv dyr investering for at forsøge sig ud i det... Husk endelig at tage kopi af de digitale filer inden du begynder at rode med dem, ville være ærgeligt at ødelægge dem hvis de er så vigtige
aug 2007
Følger: 2 Følgere: 1 Emner: 1 Svar: 773
marker noget af lyden hvor der er støj men ingen snakken, tryk effekt->Fjern støj, så er det vidst analyser, når det er gjort, markere du hele lydfilen, også trykker igne på Effekt->fjern støj.
Så har du den "rene" lyd tilbage, men tit så kommer det til at lyde af noget puha... men prøv.
dec 2007
Følger: 9 Følgere: 8 Emner: 128 Svar: 533
Lydredigering - Vigtigt!!! hjælp tak