:P
1.493 visninger
|
Oprettet:
kunne ikke tilføje billeder på det andet så laver lige e nyt fotoalbum.

:P
aug 2012
Følger: 1 Følgere: 2 Emner: 77 Svar: 225
ja cerwin vega levere meget bass for pengene
men er gået ud fra en anden højttaler hvor der sider samme bass i :P. det har virket de 4 andre gange jeg har bygget en højttaler xD. ( tjek dem på billed 3 med 2 12" i ) dem har jeg også bygget
aug 2007
Følger: 5 Følgere: 4 Fotoprofiler: 1 Emner: 32 Svar: 625
Få lige nogle billeder ind når du er færdig, ser ind til videre godt ud, men har du lavet nogle beregninger eller noget i forhold til enhederne, eller er det bare på slup ??
feb 2012
Følger: 1 Emner: 1 Svar: 16
Ta og kig på jbl enten Ti-5000, 4412a eller tilsvarende. Hvis der ikke er bas nok finder du en sub med 15" i. Så er den ged barberet
aug 2012
Følger: 1 Følgere: 2 Emner: 77 Svar: 225
nu konkludere du bare at folk ser sig blinde på cerwin vega. du finder ikke nogen højttalere som levere samme vare som cv andet end cv.
dali kan da slet ikke levere samme bass. du må være godt skæv med den ide.
så gider ikke bruge min tid på det.
feb 2007
Følger: 3 Følgere: 2 Emner: 14 Svar: 423
Korrekt jeg konkludere, ud fra min egen personlige mening at jeg aldrig nogensinde synes det kommer til at lyde godt.
Hvor mange gange vil du have mig til at svare på det? Jeg svarede dig i sidste indlæg, men du ser åbenbart det du vil se, og ikke det der står.
"Nu er CV ikke det eneste mærke på denne planet, der levere mudder-lyd. Folk har set sig blind på netop det ene kina mærke, fordi det er sejt at have stående hjemme i mor og fars kælder, til når drengene kommer."
Her har du svaret, gør mig den tjeneste, at læse det eventuelt, tre-fire gange, så jeg ikke skal copy-paste min egen tekst hver gang, det er trættende.
Til dit sidste spørgsmål: Dali Concept 10, Dali 850, Beyma enheder, ja jeg kan sagtens finde flere, men så kan du selv kigge lidt på det.
Er det en konkurrence? Hvad vil du vinde? 2 poser Haribo Matador Mix?
- Hvis du tror det handler om at vinde, så tager du fejl, det er et åbent forum, hvor man kan debatere. At du så vælger at tage prinsessekronen på, fordi der er en, som stiller spørgsmålstegn ved dit valg af lyd. Ja, det må jo være dit problem.
aug 2012
Følger: 1 Følgere: 2 Emner: 77 Svar: 225
men igen svare du ikke på mit spørgsmål. så nu spørg jeg dig for 3 gang :
cerwin vega er kendt for at kunne levere en enormt syg bass og kan spille røv højt. har du måske overvejet det er det folk kan lide ved dem ?
og så en sidste ting.. kom med et andet mærke som levere samme kvalitet som cerwin vega. og det er så i samme prisklasse (;
uanset hvor meget du prøver vinder du ikke det her (;
feb 2007
Følger: 3 Følgere: 2 Emner: 14 Svar: 423
Man skal da være ret så tungnem for ikke at kunne forstå at det er min egen personlige mening. I og med hele kommentaren starter med "Jeg"
Nu er CV ikke det eneste mærke på denne planet, der levere mudder-lyd. Folk har set sig blind på netop det ene kina mærke, fordi det er sejt at have stående hjemme i mor og fars kælder, til når drengene kommer.
aug 2012
Følger: 1 Følgere: 2 Emner: 77 Svar: 225
vis du havde skrevet det som om det havde være din mening så skulle du ha skrevet. efter min mening før du kommer med den konklusion. eller ( jeg synes )
og så siger du at du ikke forstår hvad folk er så vilde med dem netop fordi det lyder dårligt..
så nu spørg jeg dig igen....... cerwin vega er kendt for at kunne levere en enormt syg bass og kan spille røv højt. har du måske overvejet det er det folk kan lide ved dem ?
så vis du nu havde formuleret dig lidt bedre. så kunne man ha haft en chance for at opfatte det som værende din egen mening.
feb 2007
Følger: 3 Følgere: 2 Emner: 14 Svar: 423
Jeg nævner, at jeg som person ikke forstår hvorfor folk er så vilde med dem, og deraf også min egen, personlige mening omkring lyden af disse enheder. Og desuden, hvorfor skulle jeg kommentere på det, hvis jeg ikke havde noget forstand på området?
Du skal ikke oprette et fotoalbum, på et åbent forum, hvis du ikke kan lide at klaveret ikke altid spiller som du vil have det.
Jeg tror mere det er mig der skal stille dig et spørgsmål, hvorfor konkludere du min mening som noget alle andre også mener?
aug 2012
Følger: 1 Følgere: 2 Emner: 77 Svar: 225
du prøver at spille klog på et område det ikke kan lade sig gøre på.
hifi er udelukkende en smags sag. så bare fordi du sys de lyder dårligt så tager du det måske som en selvfølge at højttaleren bare lyder dårligt for sådan er det jo bare så må alle andre jo ha en dårlig hørelse osv.
cerwin vega er kendt for at kunne levere en enormt syg bass og kan spille røv højt. har du måske overvejet det er det folk kan lide ved dem ?
nej det er ikke B&W. focal, klipsch eller hvad fanden alle de dyre mærker hedder. men hvorfor skulle jeg ( og andre ) betale så mange penge for noget JEG ( og andre) ikke kan lide ? / vil få glæde af
ja de kan gengive lyden bedre kan få flere detaljer frem i musikken. og hva så ? de kan på ingen måde spille lige så højt og slet ikke med samme bass.
så nu stiller jeg dig et spørgsmål. hvorfor konkludere du at fordi du sys de ikke lyder godt så er det bare sådan.
feb 2007
Følger: 3 Følgere: 2 Emner: 14 Svar: 423
jan 2007
Følger: 5 Følgere: 5 Emner: 2 Svar: 137
Har selv nogle bare med 2 stks 15" hvor den ene 15" er bygget i trykkammer og den anden er 15" bas mellemtone enhed.
De kan selvf spille højere end alt andet man har hørt og bla bla bla
Men de endte sku på loftet, damer og store højtalere er sku ikke et godt match, så nu bliver de luftet en sjælden gang imellem i festlokalet.
aug 2012
Følger: 1 Følgere: 2 Emner: 77 Svar: 225
basser 2 stk cerwin vega 189ES 18"
mellemtoner 2 stk cerwin vega L101-2 10"
diskanten er jeg ike sikker på endnu (:
men ellers er det hele lavet i 3 cm mdf plade frontpladen bliver 6 da jeg limer 2 sammen.
aug 2012
Følger: 1 Følgere: 2 Emner: 77 Svar: 225
og en anden ting. når jeg nu siger jeg ikke kunne tilføje billeder er der nok en god grund til jeg siger det (;
jun 2009
Følger: 2 Følgere: 1 Emner: 26 Svar: 395
og selvfølgelig kan du tilføje billeder til dit album