{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Min første bil

1.021 visninger | Oprettet:

Her er der lidt billeder af min første bil!

Det drejer sig om en Seat Altea FR TDI med 170hk :-) - Samme undervogn som på en Golf 5 GTI.
- Fra November 2006 og med 110.000km på tælleren..

Alt i udstyr!

Smid gerne en kommentar!

AHJ™ .
Mand | 31 år | Oprettet: 6. jan 2012


Kommentér på:
Min første bil
  •   10. maj 2013 Lige præcis, der er og har altid været problemer med den 7-trins version.


  •   10. maj 2013 Yepper. Men lige præcis den 6 trins DSG kasse har de måske af samme årsag valgt at køre videre med på 2,0 TDI`erne og op. Hvor imod de 7 trins , som der er bøvl med, bliver brugt på de små.

    Min far har fået skiftet sin S-Tronic kasse (7 trins)


  •   9. maj 2013 Hold da op en roman I har gang i her..

    Blackic, jeg vil dog lige nævne, at hestekræfter næsten ingen betydning har i henhold til slid på gearkasser. Det er derimod momentet der splitter en gearkasse ad, derfor er det meget normalt at bruge en gearkasse fra f.eks. en TDI motor når du begynder, at tune din benzinmotor med bla. trykladning.




  •   8. maj 2013 Hahaha (-;

    Det bliver vi aldrig enige om. I øvrigt har du ikke indsat noget link, hvilket gør det svært at læse det omtalte emne.

    Personligt vil jeg sige at det afhænger af bilen om jeg vil have automatgear eller ej. Feks har jeg længe leget med tanken om at købe en Lotus Elise som sommer legetøj. En sådan skal naturligvis ikke have automatgear (hvilket den så heller ikke fås med i den årgang jeg vil have). Men som min daily driver, med daglig arbejds og kø kørsel skal jeg aldrig have en bil uden igen. Og nej, jeg er ikke pensionist


  •   8. maj 2013 DingoDango> Nu var det DIG og ikke mig der skrev at Automatgear var for pensionister. Nu trækker du så i land og siger at DSG er en lækker gearkasse, og at du hellere vil have SMG, og erkender ligeledes at du ikke kan skifte hurtigere end den.

    (-;


  •   8. maj 2013 Lubas hvis du skal rette på mig må du få dine facts straight. De kører som jeg allerede har sagt med sekventielt gearskifte og det har INTET som helst med manuelt gear at gøre.

  •   8. maj 2013 Lubas nu diskuterede vi ikke DSG, men automatgear. Der blev sagt at det var et Morfar gear, og det må i så fald være noget racerkørerne har overset da de alle kører med semi automatiske kasser

  •   8. maj 2013 LOL dingo, du vrøvler.
    1: Du kan med garanti ikke skifte hurtigere end en DSG gearkasse
    2: Den 6 trins holder glimrende, og tåler fint over 300hk
    3: Behageligt? Kom nu ind i kampen.


  •   7. maj 2013 Havde jeg haft muligheden for DSG gear på den bilen, havde jeg ikke været 2sek. i tvivl! - DSG er nok den lækreste gearkasse der findes, den skifter utrolig hurtig!
    - Men er der først problemer med en din DSG gearkasse, er det næsten billiger og købe en anden bil..

    Nej, EK9 blev kun solgt i Japan og England! Det er en rigtig gade racer!


  •   7. maj 2013 Dingodango " ikke særlig behageligt at køre med ". WTF sagde du lige der ?? Som om du kan skifte gear mere behageligt en en slidt gammel dsg kasse der har gået 600.000 nu må du sku lige stramme op !

  •   7. maj 2013 Det er en halv sandhed. De kører med sekventielt gearskifte, som ganske rigtigt aktiveres manuelt, men der er feks ingen kobling. Så det har meget lidt at gøre med et "stik shift"

  •   7. maj 2013 Og nej, men kan pr definitation ikke have "alt i udstyr" hvis ikke man har tilvalgt alt tilgængeligt udstyr. Det giver vel sig selv.

    Ekstra udstyr er nu engang det udstyr der kan tilkøbes, som ikke leveres som standard.

    At man så har foretaget nogle bevidste fravalg er en anden snak.


  •   7. maj 2013 Det må du så fortælle dem i Rally og Formel 1 (-;

    Held og lykke med at skifte hurtigere end min DSG kasse


  •   7. maj 2013 Er EK9 aldrig solgt i DK? Det var måske kun VTI`en der blev solgt her?
    Personligt synes jeg EP3 er federe, EK9 er blevet for gammel at se på.
    Jeg forstår dig mht FN2, det er for moderne Japansk på den dårlige måde


  •   7. maj 2013 Lige præcis, Integra er blevet en gammel svend, netop derfor skal jeg snart have fat i en.
    Jeg kiggede også efter en Civic Ep3, men jeg vil ikke låne penge til bil lige PT.
    EK9 er den fedeste model synes jeg, men det går ikke med en højrestyret bil..
    FN2 siger mig intet smiley


  •   6. maj 2013 Integra er også ved at være en gammel fætter efterhånden. Kunne en nyere Civic Type-R ikke være interessant så?



  •   6. maj 2013 Jeg er nu Honda mand til fingerspidserne, og jeg havde hele tiden regnet med, at skulle købe en Honda Integra! - Men der var ingen til salg der levede op til de krav jeg havde..
    Så jeg købte denne, hvilket jeg egentlig ikke har fortrudt, men jeg savner nogle gange en brølende Vtec motor i snuden smiley

    - Så vidt jeg ved, så kunne man ikke få en FR læderkabine i en Altea fra fabrikken, er dog ikke 100 procent sikker!

    Men ja Blackic, du har helt ret angående kørecomputere, denne måler dog ganske fint, hvilket min mors Passat 3C og min fars VW Amarok dog også gør..
    - Men man hører da tit, at de lever deres eget liv smiley

    Og Lubas, du har ganske ret i henhold til min udregning!


  •   6. maj 2013 Lort er måske så meget sagt, men jeg er da enig i at jeg hellere ville have en BMW igen. Men er nu godt tilfreds med min "familie" container fra VAG

  •   6. maj 2013 Jammen det er jeg skam med på. Men ikke detsto mindre har VAG´s board computer både en øjebliks tæller, og en forbrugs tæller der registrerer gennemsnittet siden sidste reset.

    Så det er nu ikke helt rigtigt at den kun viser et øjebliks billede (-;


  •   6. maj 2013 Vrøvl. Læder, DSG, og Navi er alt sammen udstyr. (-;

    Men anyway, det er en fin vogn. Min kammerat havde sådan en fætter. Man får meget bil for pengene


  •   6. maj 2013 Well jeg kan garantere dig for at VAG´s brændstof målere generelt passer som vinden blæser. Men det er jo glimrende hvis det passer på din. 14-15 er pænt for den kværn

    Og mht din RNS, så havde jeg jo ret (-; . Så jeg ved ikke hvad du brokker dig over
    Kunne FR kabinen i øvrigt ikke fås i Læder? Det kunne det i Leon (-;


  •   6. maj 2013 Ja, jeg brokker mig ikke smiley
    Jeg plejer endda, at ligge på 135-150km/t hele vejen fra Slagelse til Aalborg, 2 gange om ugen.

    - Så det vil ikke være noget problem, at få den til og køre længere på literen. smiley


  •   5. maj 2013 Det er sgu utroligt så kloge i er herinde..

    Nej, den fås ikke med DSG. Den mangler 2din system ellers intet.
    Og jo, kørecomputeren passer ganske glimrende, jeg plejer og køre 800-820km på 55 liter brændstof. 810 : 55 er 14,727 km/l.


  •   5. maj 2013 Du kan ikke bruge kørecomputeren til noget som helst i forhold til brændstof forbrug. Det faktiske forbrug ligger stort set altid en del fra.

    Ud over det passer det vidst ikke helt at den har alt i udstyr. Der er feks ikke den originale navigation, eller DSG (sidst nævnte , valgte Seat vidst aldrig at tilbyde i FR udgaven)

    Men dejlig bil (-:


  •   5. maj 2013 Mine forældre betaler overhovedet ingenting!
    Jeg har knoklet hårdt for, at få penge til sådan en bil.

    Så Kenny, befri mig for dit pis..


  •   5. maj 2013 Ingen kvaler mor og far betaler smiley

  •   4. maj 2013 Jonas

    Det er 2.0 TDI, ja smiley
    Kiggede også meget på Cupra, men jeg har behov for den ekstra plads i en Altea, også synes jeg du sidder bedre i en Altea smiley

    Kenny

    Kenny så skal jeg have bilen i mindst 2 år før det kan betale sig, også længe tror jeg ikke jeg har den.. smiley


  •   4. maj 2013 Og du kan da bare få den vejet ned

  •   4. maj 2013 Fr er 2,0 tdi

  • Jonas K
    Jonas K Tilmeldt:
    sep 2012

    Følger: 1 Emner: 7 Svar: 98
      4. maj 2013 okay det er også meget godt , synes jeg

    sådan en FR er det så en 1.9 TDi eller 2.0 TDi , min er en 2.0 TFSi altså en Cupra ikk smiley



  •   4. maj 2013 Jonas

    Lige pt. viser kørecomputeren, at den går 14,7 i snit smiley
    - Det er med 700km på motorvej om ugen smiley


  • Jonas K
    Jonas K Tilmeldt:
    sep 2012

    Følger: 1 Emner: 7 Svar: 98
      4. maj 2013 Hvad går sådan en FR på literen ?, jeg køre ca. 11,8 smiley

  •   4. maj 2013 Lubas

    Mange tak skal du have! Ja, den kører virkelig godt, også trækker den også ganske udmærket.. smiley

    Morten H

    De almindelige Seat'er kører også fint, men de er ikke i nærheden af FR versionerne..

    D Vildt

    Lige umiddelbart er den ikke til salg, men du kan finde en tilsvarene til omkring 85-90.000kr smiley

    Jonas K

    Tak for det! Kiggede også en del på Leon Cupra, men den går desværre ikke særlig langt på literen også kan du ikke have særlig meget i bagagerummet smiley


  • Jonas K
    Jonas K Tilmeldt:
    sep 2012

    Følger: 1 Emner: 7 Svar: 98
      4. maj 2013 Alt for lækker Altea .. har selv en Leon fra 08 , lorte vægt afgift , men hvis det er sådan en man vælger må vi jo bare betale smiley

  •   4. maj 2013 hvad skal du have for den? smiley

  • Morten H
    Morten H Tilmeldt:
    aug 2007

    Følger: 5 Følgere: 3 Svar: 243
      4. maj 2013 Seat køre generelt godt, har en kammerat som har en Leon fra 2008 eller 9 TDI køre super godt.

  •   3. maj 2013 DingoDango

    De kører også rigtig godt, især i FR modellen! Den ligger utroligt godt på vejen også overrasker den mange i lyskrydsene smiley

    Morten H

    Ja, den koster 10.500kr årligt i vægtafgift, men det var jeg jo godt klar over da jeg købte den smiley


  • Morten H
    Morten H Tilmeldt:
    aug 2007

    Følger: 5 Følgere: 3 Svar: 243
      3. maj 2013 Fin Altea smiley Men ser dyr ud i vægtafgift smiley

Annonce