Jeg fik i dag sendt dette smukke billede af vores ældreminister, som tager sin skønhedssøvn i Folketingssalen.
Mon det er alle de plejehjem, som hun besøger, der gør hende så træt? Der er da ellers ingen problemer med dem, for de er jo skuret og skrubbet rene, inden hun kommer på sit i forvejen anmeldte besøg. Maden er i top og alle er glade - den dag.
Når valget nærmer sig, vil jeg foreslå, at man hænger dette - meget sigende billede op som plakat. Det symboliserer en årvågen, entusiastisk og interesseret ældreminister i fuld sving med at gøre sin høje post ære.
Naturligvis er der også andre, der sidder og snorker på landets fornemmeste arbejdsplads, og naturligvis bliver alt hvad der siges fra talerstolen noteret af referenterne, så politikerne kan hente de ting, de skal bruge til debatterne, men ældreministeren må da vide, at hun er en minister, man lægger mærke til - netop på grund af hendes store tilbageholdenhed og forsvindingsnumre.
Nå!! jeg under hende gerne den lur, for det er sikkert hende, som mangler de 2 kr. i lønningsposen, som en bekendt fik besked af skattevæsenet om, at vedkomne skyldte.
jan 2015
Følger: 44 Følgere: 140 Fotoprofiler: 1 Emner: 143 Svar: 2.695
Blogger
Tilmeldt:
jun 2015
Følger: 6 Følgere: 126 Emner: 122 Svar: 634
Nogle politikere bestiller meget, andre bestiller mindre. Thyra Frank bestiller intet.
Så det er jo ikke tomme rygter, der gå om hende.
Blogger
Tilmeldt:
jun 2015
Følger: 6 Følgere: 126 Emner: 122 Svar: 634
Min retorik er ikke værre end andres, og jeg har set, hvordan skribenterne gir`ministeren tørt på - de sparer ikke krudtet.
Jeg skriver nærmest som en søndagsskole- elev i forhold til de andre
Blogger
Tilmeldt:
jun 2015
Følger: 6 Følgere: 126 Emner: 122 Svar: 634
Hun får at vide, hvad hun skal sige (ingen ting eller det samme og det samme)
Det eneste hun skal tænke på, er, at lønnen for “arbejdet” er i hus
Daniellas verden